Drogocenne kruszce Uncategorized Kryptowaluty – słów kilka

Kryptowaluty – słów kilka

bitcoinOd spektakularnych wzrostów na rynkach BTC/USD pod koniec Listopada – każdy z nas stał się chcąc nie chcąc pionkiem w psychologicznej grze pod tytułem – kiedy pęknie bańka?

Wiele osób (w tym ja) postanowiło w tej grze wziąć czynny udział. Zdecydowana większość jednak przygląda się bacznie z boku i kiedy cena osiągnie 10000 USD/BTC będą pluć sobie brodę. Natomiast gdy osiągnie 1USD/BTC będą ocierać pot z czoła i cieszyć się, że nie wzięli w tym udziału.

Ewentualnie posypią się mądrości w stylu – a nie mówiłem, żebyś trzymał się od tego z daleka?
Ostatnio temat kryptowalut, przyciąga na blogi tysiące nowych czytelników z czego się bardzo cieszę. Statystyki bloga poszybowały wysoko w górę, więc uznałem że warto w tym temacie napisać więcej.

Jak działa Bitcoin?

Tutaj filmik, który odpowie na to pytanie w sposób jasny i w przejrzysty, tyle zostało już w tym temacie powiedziane, że nie chce mi się tego powielać.

Skąd biorą się kryptowaluty(BTC)?

To pytania zadaje mi sporo czytelników bezpośrednio na email. W Internecie przyjęło się proces powstawania monet nazywać miningiem, czyli wydobyciem.
W praktyce wygląda to tak, że w chwili obecnej system (np: sieć BITCOIN) w zamian za to, że konkretni użytkownicy użyczają swojej mocy obliczeniowej do autoryzowania transakcji  co jakiś czas (w tej chwili średnio co 10 minut) wypłaca im nagrodzę w postaci 25BTC.
Z uwagi na to, że ostatnimi czasu popularność waluty BTC oraz innych wzrasta, „wykopanie” waluty w pojedynkę jest prawie niemożliwe, dlatego też w Internecie istnieją tzw Pool’e, czyli baseny wydobywcze.
Podobną zasadę działania mają też inne kryptowaluty, choć każda się czymś różni – najwięcej informacji znajdziesz na poszczególnych stronach danych walut.

Czyli te 25 monet co 10 minut bierze się z NICZEGO!!??

No tak przecież to jawne oszustwo! Wiele osób ma problem ze zrozumieniem idei powstawania monet dlatego postaram się to jak najbardziej w prosty sposób wyjaśnić.

25 MONET generowany co 10 minut, ma być motywatorem do tego, aby ludzie udostępniali swoją moc obliczeniową do autoryzacji transakcji tak, aby system w ogóle funkcjonował i miał sens. Zdobycie w tej chwili 25 BTC wiąże się również z wieloma wydatkami na sprzęt oraz na prąd – co za tym idzie, aby najpierw dorwać nagrodę, należy sporo zainwestować. Mówimy oczywiście o teraźniejszości, ponieważ zapaleńcy, którzy uwierzyli w system chociażby rok temu dzisiaj są już ustawieni w wielu przypadkach do końca życia, ale wróćmy do tematu.

BTC jest tak zaprogramowany, ale globalnie nigdy nie powstało więcej niż 21 milionów monet BTC. Więc jest to z zasady system deflacyjny – czyli system, w którym z założenia wartość waluty powinna rosnąć w czasie, w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, które są inflacyjne – ich wartość w czasie maleje.
Dzisiaj za 10 złotych kupisz cztery chleby, a za dwa lata za to samo 10 złotych kupisz dwa chleby.

 

Related Post

Hurtowe ceny paliwHurtowe ceny paliw

Hurtowe ceny paliw są obiektem zainteresowania każdego zawodowego kierowcy, który chce obliczyć koszty związane ze świadczeniem konkretnych usług transportowych. Warto zaznaczyć, że obecnie coraz więcej polskich firm stawia na spedycję